ПРО ПСИХОДРАМУ

Психодрама – метод психотерапії та психологічного консультування, групової роботи, створений  видатним австро-американським психіатром, соціальним психологом, психотерапевтом, соціологом, філософом, поетом, засновником соціометрії і групової психотерапії Якобом Леві Морено(1889-1974) 

В основі психодрами закладена ідея, що для дослідження внутрішнього світу людини використання дії, драматичної імпровізації є більш ефективним, ніж вербальні техніки.

З початку 90-х років XX ст. психодрама активно розвивається в країнах Східної Європи, а з середини 90-х  в Україні.

Психодрама допомагає людині вирішити актуальні для неї проблеми, виводячи внутрішні переживання і хвилювання назовні, яких би сфер життя людини вони не торкались. Внутрішні конфлікти, взаємостосунки з іншими, оточуючим світом.

Психодраматична сесія складається з трьох частин: розігріву, драматичної дії і шерінгу. В процесі сесії застосовуються числені психодраматичні техніки, такі як дублювання, обмін ролями, дзеркало, хор, монолог.

Основні напрямки психодрами:

Монодрама -використання психодрами в індивідуальному консультуванні і психотерапії. Замість учасників групи, які грають допоміжні Я, в монодрамі використовуються стільці, або символічні предмети (наприклад, іграшки).

Соціодрама и соціометрия – психодраматичний підхід вирішення соціальних проблем. . В центрі  соціодрами стоїть колективний аспект проблеми. “Протагоністом” є підгрупа або група. Соціометрія – ефективний метод  дослідження соціальних груп: їх структури, динаміки. Цей метод дозволяє  передбачити закони міжособистісних стосунків, які будуть діяти в конкретних ситуаціях.

Аксіодрама – вид соціодрами, заснований на роботі з етичними соціальними цінностями.

Бібліодрама – жанр психодрами, в основі якого лежить психодраматичне розігрування біблейських сюжетів, в які закладені основні архітипічні конфлікти людини.

Психодрама в освіті – синтез психодрами и педагогіки, використання імпровізаційних рольових ігр в учбовому процесі.

Play-back-театр і інші види театральної психодрами – синтез театру і психодрами. Play-back  театр – це розігрування групою акторів сцен з життя будь якого учасника з глядацької зали.

Драматерапія – використання літературних сюжетів, які розігруються на сцені з психотерапевтичною метою.

Основні напрямки використання психодрами:

– групова психотерапія

– індивідуальна психотерапія і консультування (монодрама)

– особистісний ріст і самопізнання

– організаційний розвиток і оргконсультування

– бізнес-тренінги

– соціодрама і соціометрія

– театральна психодрама

– психодрама в освіті

– аксіодрама (робота з цінностями)

– бібліодрама

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *